سبلان از ان دسته نقاط ایران است که با طبیعت رویایی و بکرش، سفری رویاییی را به مسافران ارائه می دهد.کشور ما ایران سراسر زیبایی است و مناظر و مکان های دیدنی، ایران ما به سواحل شمال , مشهد و شیراز خلاصه نمی شود بلکه هزاران دیدنی مذهبی، تاریخی و طبیعی در آن یافت می شود برای رسیدن به این زیبایی ها فقط کافیست چشم هایتان را باز کنید و به جستجو بپردازید. حتما شگفت زده خواهید شد. کوه سبلان یکی از دیدنی های زیبا و جذاب کشورمان است.

سبلان که در زبان ترکی آذربایجانی « ساوالان » و در زبان تالشی « سفلون » نامیده می شود، از دره قره سو در شمال غرب شهر اردبیل شروع شده و در جهت شرقی- غربی به طول 60 کیلومتر و عرض حدود 48 کیلومتر تا کوه قوشه داغ در جنوب اهر امتداد می یابد و به وسیله این کوه به ارتفاعات قره داغ متصل می شود. کوه سبلان بر سه شهر اردبیل ، اهر و مشکین شهر مشرف است. این کوه در 25 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در فاصله حدود 40 کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد.

سبلان سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع بلندترین قله آن به نام «سلطان ساوالان» به 4811 متر می رسد. در جبهه غربی قله سلطان ساوالان و در کنار جان پناه سنگی به شکل عقاب قرار دارد که در طول زمان به نماد کوه سبلان تبدیل شده است. این قطعه سنگ که به واقع اعجاز طبیعت می باشد، به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است

مراتع سبلان از بهترین مراتع طبیعی ایران است. دامنه های سبلان، برخلاف سهند که کمی سنگلاخی است، دارای خاک نرم و حاصلخیز است و علف های مرغوب و پرارزشی در آن رشد می کنند.

کوه سبلان در زبان ترکی آذربایجانی «ساوالان» و در زبان تالشی «سفلون» نامیده می شود

سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا، دریاچه زیبا در قله کوه، مورد توجه دوستداران طبیعت می باشد همچنین از آنجایی که تمام قلل سبلان در ایام سال پوشیده از یخ و برف های دائمی می باشند، در این منطقه یک پیست اسکی به نام «الوارس» وجود دارد که مورد توجه گردشگران است.سبلان برای کوهنوردان هم منطقه ای ایده ال است. اگر به کوهنوردی علاقه دارید حتما آن را متحان کنید.

اثر طبیعی ملی قله سبلان با مساحتی بالغ بر 6643 هکتار در سال 1381طی مصوبه شماره 223 مورخ 21/3/81 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.

موقعیت جغرافیایی

این اثر با N381604 عرض جغرافیایی و E475008  طول جغرافیایی در استان اردبیل واقع گردیده است.


ویژگیهای منطقه

اثر طبیعی ملی سبلان از محدوده ارتفاع 3600 متر کوه مشهور سبلان بطرف قله آن قرار دارد که شهر اردبیل در شرق، سرعین در جنوب شرق ، مشگین شهر درشمال غرب و نیر در جنوب آن قرار دارد . نزدیکترین شهر به این منطقه شهر توریستی سرعین و مشکین شهر با فاصله 15 کیلومتر می باشد و در مختصات بین 216000 تا 232000 متنر شرقی و4231000 تا4246000 متر شمالی بر اساس سیستم UTM قرار دارد. این قله دومین قله مرتفع کشور به حساب می آید. این اثر به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد از جمله وجود یخچالها؛ آبشارها و دره های زیبا و همچنین وجود دریاچه ای زیبا در دهانه آتشفشان اصلی جذابیت های فراوانی را به آن بخشیده است و از این رو کوهنوردان فراوانی را از سراسر کشور و جهان بسوی خود جلب می نماید.ازتنها گونه مهم جانوری میتوان از نوعی سخت پوست از خانواده کروستاسه نام برد.

سبلان (به ترکی آذربایجانی: ساوالان، به تالشی: سفلون)  آتشفشانی خاموش است که شکل تقریبا مخروطی دارد و اکثرا از برف و یخ پوشیده شده است و چشمه های آب گرم و سرد معدنی فراوانی دارد و در حقیقت بلندترین کوه استان های آذربایجان غربی و شرقی محسوب می گردد . کوهستان عظیم وآتش فشان سبلان که به زبان آذری ساوالان خوانده می شود از کوه های متعدد بلندی چون صائین ، نرمیق ، قوشه داغ ، و… تشکیل شده است. دامنه های این کوهستان در بخش مرکزی از چهارسو به شهرستان های مشکین شهر و اهر در شمال ، تبریز در مغرب ، سراب درجنوب و اردبیل در شرق مشرف می باشد. سبلان به شکل مخروط زیبائی است و دهانه آتش فشان خاموش آن در حال حاضر به صورت دریاچه ای در آمده است. اطراف این دریاچه در تمام سال پوشیده از برف و یخ است. قله اصلی یا آتش فشان آن به نام سلطان ساوالان بلندترین نقطه آذربایجان و پس از دماوند بلندترین قله ایران است. کوهستان ساوالان از کانون های مهم آبگیر دائمی رودهای آذربایجان می باشد. دامنه های شمالی آن به دره رود قره سو و اهرچایی و دامنه های جنوبی آن به شاخه ها ی آجی چای منتهی می گردد. بنابراین سبلان بخش عمده ای از آب های حوضه رود ارس و دریاچه ارومیه را تامین می کند در دامنه های سبلان چشمه های فراوان آب گرم وآب سرد معدنی وجود دارد از جمله موئیل سویی ، شابیل ، قوتورسویی و ...که در فصول مختلف مورد استفاده اهالی مشکین شهر وگردشگران قرار می گیرد. در بالای قله سبلان حفره ای وجود دارد که دهانه آتش فشان سبلان بوده است و امروزه به صورت دریاچه ای در فصل گرم ظاهر می شود .

سبلان با رودها ، یخچالهای دائمی و طبیعت بکر ، نمونه ای است از هنر بی همتای خلاق آن .این کوه بنا به راوایات محل عبادت زرتشت ، پیامبر ایران باستان ، و جولانگاه بابک خرمدین بوده است .

 

مسیر صعود 

بمنظور صعود به قله بهترین مسیر از طریق شهرستان اردبیل به لاهرود و از آنجا به آب گرم قتور سویی است از آبگرم جاده ای کوهستانی و خاکی آنرا تا ارتفاع 3500 متری مکان موسوم به پناهگاه شرقی می رساند پناهگاه مکان مناسبی جهت اقامت و شب مانی محسوب می گردد صعود به قله از طریق یال شرقی با عبور از سیب های تند سنگلاخی ارتفاع گرفته در حدود 4700 متری از شیب کلی آن کاسته شده و در محل موسوم به سنگ محراب با شیبی ملایم به دهانه آتشفشان و دریاچه جذاب و با شکوه آن می رسد .


آب و هوا 

در بهار هر سال و بخصوص ماه های فروردین و اردیبهشت قله مواجه با هوای طوفانی است از ماه های خرداد و تیر که فصل حدود آن آغاز می گردد و تا پایان شهریور ماه هوا از پایداری بیشتری برخوردار می گردد ولی در تمامی بعدازظهرها غالباً با هوای ابری و باران در ارتفاعات توام است . و در پائیز و زمستان ها با طوفان برف سنگین آب مصرفی در تابستان و ایام صعود از ماحصل ذوب برف های قله فراهم می گردد و در پائین دست ها آب بسیار کم می باشد این آب ها از 9 صبح شروع به ذوب و جاری شدن و تا ساعت 18 هر روز یخ می زند

 

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون

این منطقه طی آگهی رسمی  شماره19496-12 مورخه 15/05/1381از تاریخ15/05/1381 بعنوان اثر طبیعی ملی سبلان به تصویب شورایعالی حفاظت محیط زیست کشور رسیده است.


وسعت منطقه

وسعت منطقه 6643 هکتار

 


ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها ) ارتفاع بیشینه قله 4811 متر از سطح دریاهای آزاد بوده و بلندترین نقطه آذربایجان و دومین قله مرتفع کشور می باشد. آتشفشان سبلان از نوع آتشفشان های نقطه ای و مخروط مختلف است با ارتفاع بیش از 4800  متر از سطح دریا که گدازه های آن حدود 1200 کیلومتر مربع را در بر می گیرد شناسایی 39تیره و256گونه گیاهی که 6 تیره از آنها تا ارتفاع 3900 متری پراکنش دارند این 6 تیره عبارتند از تیره گل استکانی، مرکبان، شب بو، پروانه واران، ترشک وگل سرخ ..

وجود گونه های جانوری شاخص و حمایت شده از قبیل قوچ ومیش ارمنی ، کل وبز، سیاه گوش ، پلنگ ، خرس قهوه ای ،کبک دری و انواع پرندگان شکاری پدیده های طبیعی شامل سنگ مقدس محراب یا محرابه ، سنگ عقاب یا قارتال ، دریاچه دهانه آتشفشان ، یخچال ها و برف چال هایی با قدمت معادل عمر کوهستان، ارتفاعات و قلل با ویژگی های خاص و دره ها و آبشارهای متعدد.


میانه خرداد که بیشتر مناطق کشور گرم است دامنه کوه #سبلان خنکای شیرینی دارد. سبلان یک تابلوی نقاشی است.

سبلان یک تابلوی نقاشی است؛ تابلویی سبز و مخملی با قله ای سفید از برف در بستر آسمانی آبی. اینجا جشنی از چهچهه پرندگان برپاست. میهمان سبلانی هستم که محلی ها آن را کوهستانی مقدس می دانند و اعتقاد دارند مزار اشو زردشت همین جاست. در متون کهن فارسی هم به ارتباط سبلان و آشو زردشت اشاره های بسیاری شده است؛ کوهستانی برای نیایش و عبادت این پیامبر ایرانی.

«آبراهام والنتاین ویلیامز جکسون» پژوهشگر آمریکایی و ایران شناس معروف که تألیفات زیادی در زمینه ایران شناسی دارد، در بخشی از کتاب خود به نام «زردشت پیامبر ایران باستان» چنین می نویسد: «سبلان همان کوهی است که به گمان من آن را باید با کوه دو مصاحب مقدس مذکور در اوستا که در آنجا زردشت با اهورامزدا راز و نیاز کرده یکی دانست.»

میانه خرداد که بیشتر مناطق کشور گرم است دامنه کوه سبلان خنکای شیرینی دارد. جایی که ایستاده ام «ملک سویی» است یکی از بکرترین مناطق مشگین شهر که هر از گاه مسافرانی از استان های دیگر یا گردشگرانی از کشورهای دیگر چند روزی را در اینجا سر می کنند.

5 کیلومتر از مشگین شهر به سوی سبلان، مسیر پر دست انداز را که رد کنی به دوراهی می رسی که سمت چپش می رود به سوی روستای دیدنی «موییل» با آن آبگرم های منحصر بفردش و سمت دیگر می رود به دامن سومین قله بلند کشور؛ سبلان. مسیر رؤیایی است، دقیقا همانی است که در مستندهای خارجی نشان می دهند. شاید اینجا شباهت زیادی به کوهستان آلپ در سوئیس داشته باشد، همانی که حتی کارتون هایش را دهه شصتی ها به خاطر دارند ولی می توان به جرأت گفت سبلان زیباتر از آن است!