سانتیاگو پایتخت شیلی است. کشوری با آب و هوای معتدل و نسبتا سرسبز.سانتیاگو پایتخت کشور شیلی در آمریکای جنوبی است و جمعیتی در حدود پنج و نیم میلون نفر دارد. (چیزی حدود یک سوم جمعیت کل شیلی)

سانتیاگو بزرگترین شهر کشور شیلی است. این شهر در ارتفاع ۱۷۰۰ پایی (۵۲۰ متری) از سطح دریا در دره مرکزی کشور واقع شده، و از لحاظ اداری بخشی از ناحیه پایتختی سانتیاگو است. با وجود پایتخت بودن سانتیاگو، کنگره ملی شیلی| مراجع قانونگذاری در نزدیکی ناحیه والپاراسو تشکیل می‌شود.

دو دهه رشد اقتصادی سانتیاگو را به یکی از پیچیده‌ترین نواحی پایتختی آمریکای لاتین به همراه توسعه گسترده حومه، بازارهای متعدد فروش، و معماری برجسته بلندمرتبه سازی تبدیل کرده است. این شهر همچنین به خاطر داشتن تماشایی‌ترین زیرساخت در آمریکای جنوبی، همچون مترو سانتیاگو و و یک «نوار ساحلی شمالی» جدید و درخشان به خود می‌بالد، یک سیستم بزرگراهی که از زیر مرکز شهر عبور کرده و محدوده‌های شرقی و غربی شهر را ظرف ۱۵ دقیقه به هم متصل می‌کند. سانتیاگو مقر بسیاری از شرکتهای مهم و نیز از لحاظ منطقه‌ای یک مرکز مهم اقتصادی است.

شهر سانتیاگو پایتخت کشور شیلی و یکی از شهرهای آمریکای جنوبی است که گردشگران زیادی به آن سفر می کنند. این شهر به دلیل وجود صنایع و معادن بسیاری که در خود دارد، آب و هوای تمیزی ندارد و برای دوستداران محیط زیست شهر مناسبی به حساب نمی آید. اگر چه با توجه به تمهیداتی که در مورد آن فکر شده، کمی از این میزان آلودگی هوا کاهش پیدا کرده است. سیستم حمل و نقل عمومی این شهر بی نظیر است و یکی از مزیت های آن به حساب می آید و باعث دومین مقصد گردشگری جهان در سال 2015 باشد. بنابراین با ما همراه باشید در معرفی یکی از کثیف ترین شهرهای جهان اما توریستی یعنی سانتیاگو شیلی ...

اما متاسفانه سانتیاگو پایتخت شیلی، شهری کثیف محسوب می شود. چرا کثیف است؟ خواهیم گفت. چرا سانتیاگو شهری کثیف است؟

سانتیاگو شیلی یک شهر گود به حساب می آید که رشته کوه آند در بالای آن مانند آسمان خراش های سر به فکل کشیده قرار دارد. و باعث ایجاد پدیده ای هواشناسی به نام وارونگی حرارتی می شود. پدیده ای که باعث می شود دود و گرد و غبار در پایین ترین سطح نزدیک به زمین بمانند. کمی که فکر می کنیم، موقعیت سانتیاگو شیلی کمی شبیه به تهران خودمان است! استخراج از  معادن و ذوب فلزات از صنایع پررونق این منطقه کوهستانی شیلی است و به همین دلیل گرد و غبار و آلودگی زیادی را نیز ایجاد می کنند. این آلودگی هوا در فصل زمستان، باعث می شود که گرد و غبار و ذرات معلق در هوا وارد ریه مسافران و گردشگران شود و به همین دلیل طرفداران محیط زیست با آن مشکل دارند. استانداردهای کانون حفاظت از محیط زیست ایالات متحده و سازمان سلامت جهانی، در این شهر وجود ندارد و آلودگی از مرز مورد تایید آنها رد شده است.

حمل و نقل و کاهش آلودگی هوا

برای کاهش آلودگی هوا در یکی از کثیف ترین شهرهای جهان و کمک به صنعت گردشگری سانتیاگو، سیستم گسترده حمل و نقل هم کمکی برای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست شده است و هم یک مزیت گردشگری برای سانتیاگو شیلی. این سیستم حمل و نقل باعث شده است که افراد کمتری از ماشین شخصی در این شهر استفاده کنند و در یک برهه زمانی کوچک، این روش تا حد زیادی واقعاً جواب داده بود. آلودگی در این شهر با راه افتادن سیستم حمل و نقل عمومی1.3 میزان کاهش یافت. اما بعد از مدتی کوتاه، آلودگی هوا به شکلی باورنکردنی به دو برابر رسید.


تصفیه فاضلاب در سانتیاگو

آلودگی آب هم بخشی از مشکلات پایتخت کشور شیلی که یکی از کثیف ترین شهرهای جهان است، به حساب می آید. این شهر با گذاشتن امکانات مختلف که برای شهروندان پاداش به همراه داشت، موفق شد صد در صد فاضلاب شهر را تصفیه کند. مسئله بسیار مهمی که بیشتر کشورها فقط می توانند تا هفتاد درصد فاضلاب شهری را تصفیه کنند. با این حال، آلودگی سنگین رود ماپوچو هنوز هم برای سانتیاگو شیلی مشکلی اساسی است. فاضلاب ها و زباله های صنعتی طی سال های زیادی به این رودخانه ریخته می شده اند که نزدیک ترین منبع آب این شهر به حساب می آید. صنعت گردشگری کمک زیادی به سانتیاگو شیلی کرده است تا مشکلات محیط زیست خود را حل کند. زیرا درآمدی که از این راه دارد را می تواند خرج رفع مشکلات آلودگی هوا و تصفیه آب خود کند. درآمدی که کم نیست و می تواند نقطه بسیار روشنی برای پیشرفت این شهر باشد.